Krása a životnost koberce závisí na péči, kterou mu věnujete. Kvalitní koberec, pokud jej dobře udržujete, by měl vydržet minimálně 15 až 20 let. Správné čištění ho udrží v kondici, zachová živé barvy a především se to projeví ve kvalitě ovzduší v místnosti, kde koberec položíte. Údržba kobece ochrání vaši peněženku i zdraví. To je investice, která se vám vrátí tisíckrát.

Pravidelná údržba koberců se vždy vyplatí

Znečištěný koberec není dobrou vizitkou jeho majiteleDnešní koberce nabízejí širokou škálu možností co do stylu, složení vlákenných směsí a barev. Pryč jsou dny, kdy jste si museli vybírat pouze konvenční koberce smyčkové z nesestříhané příze. Nové technologie dnes umožňují dosáhnout nejrůznějších povrchů, struktur a efektů. Textury, barvy a vzoru koberce mohou doplňovat, nebo naopak kontrastovat se vzory nábytku, oken nebo dveří. Barvou a především svou texturou si koberec zajistí zájem a pozornost, aniž by musel obsahovat křiklavé vzory nebo obrazce. Výrazné textury také dobře zapadají do dnešního aktivního a ležérního životního stylu.

I nejdražší a nejodolnější koberec ale bude po několika týdnech či měsících vypadat sešle, nebude-li mu věnována náležitá pravidelná péče. S dnešními přípravky pro chemické ošetřování koberců a vyspělou domácí technikou může být údržba koberců skutečně zábavou. Zvlášť když Vám nezabere nijak moc času a za chvilku vidíte skvělý výsledek.

Výsledkem bude koberec s rozjasněnými barvami a mladistvým vzhledem, což je jistě dobrá investice ve srovnání s koupí nového koberce.


V čem spočívá pravidelná údržba koberců

Čištění skvrn

Skvrnám na koberci se lze v praxi jen stěží vyhnout. Skvrny vznikají z nejrůznějších důvodů – ušpinění nečistou obuví, vylití tekutiny, vysypání kávy, usazování prachu… Ať je skvrna jakéhokoli původu, vždy platí zásada : odstranit skvrnu co nejrychleji po jejím vzniku.  Čím dříve se pustíme do odstraňování skvrny, tím je větší šance, že ji úspěšně vyčistíme bez trvalých stop na koberci.

Čištění skvrn na kobercích

Čištění skvrn provádíme pomocí k tomu určených saponátových prostředků na čištění koberců. Nedoporučuje se používat čisticí protředky obsahující bělidlo.

Nejprve si na nepříliš viditelném místě koberce či na jeho samostatném vzorku vyzkoušíme, jak čisticí prostředek působí na materiál koberce. Pokud ani po důkladném čištění a vysušení nevidíme na vzorku nežádoucí stopy po čištění, přistoupíme teprve poté k vyčištění zašpiněného místa.

Na místo naneseme jen malé množství vodou zředěného saponátu a jemným třením vytíráme z vláken nečistotu. Při čištění skvrny postupujeme od jejího okraje ke středu, abychom skvrnu ještě více nerozšířili.  Pokračujeme dále v čištění jen čistou vodou. Nakonec místo co nejlépe vysušíme. K čištění používáme bíkou utěrku nebo papírové kapesníky. K vysoušení se pak s výhodou využije vysavač či s opatrností fén na vlasy nastvený na nízkou teplotu proudícího vzduchu.

Vysávání koberce

Vysávání koberce pomocí podtlakového vysavače patří mezi nejběžnější způsoby údržby koberců. Jeho výhodou je čištění koberce za sucha, rychle a s vysokou účinností. Pravidelným čištěním koberce vysáváním lze včas zabránit vzniku pozdějších skvrn ze zaneseného prachu a jiných nečistot.

Vysávání kobercůPrincipem vysávání je odstranění zrníček prachu i hrubších nečistitot z povrchu a vláken koberce. Tyto částečky bývají často velice ostré, při chůzi jsou pak zašlapávány hlouběji do vláken koberce a při jejich pohybu navíc dochází k mechanickému poškozování vláken i podkladové vrstvy koberce.

Vysáváním obvykle odstraňujeme suché prachové částice, některé moderní vysavače umožňují i vysávání rozlitých tekutin (ty ale vždy doporučujeme odstraňovat zároveň s pomocí čisticího prostředku).

Nejlepšího účinku vysávání dosáhneme s vysavačem obdařeným rotujícím kartáčem, který zrnka nečistot vymetá z vláken a ihned odsává. Podmínkou správné funkce vysavače je dobrý tah, čehož dosáhneme pravidelným čištěním nebo výměnou filtrů a sáčkových zásobníků.

Celkové čištění koberce

Odborné čištění koberců

Přestože koberce průběžně udržujeme vysáváním a odstraňováním lokálních skvrn, přesto po čase dochází k postupnému zašlapávání neodstraněných nečistot do hloubky koberce. Proto je nutné v pravidelných intervalech (v domácnostech cca  1x za 2roky, v komerčních objektech cca 1x za 6 měsíců) provést celkové chemické vyčištění koberce mokrou cestou.

Komplexní čištění koberců si můžete objednat u našich podlahářů anebo si pro tento účel zapůjčit či pořídit speciální čisticí stroje. Dnes se již běžně prodávají i domácí vysavače s funkcí mokrého ošetřování koberců.

Smyslem komplexního vyčištění je odstranění nečistot z hloubky koberce, což se obvykle ve výsledku projeví výrazným rozjasněním barev a vzorů.

Pozor : Není-li koberec na podlaze řádně nalepený, může se chemickým čištěním srazit. Tím pak vznikají nežádoucí mezery mezi kobercovými díly nebo mezi kobercem a stěnou. Jedinou prevencí proti tomuto jevu je pokládka koberce lepením. 


Čisticí zóny - kobercePrevence znečištění koberců – čisticí zóny

Nejlepší ochranou Vašeho koberce je preventivní zabránění vnikání nečistot do prostoru s kobercem. Tomu lze zabránit nejlépe použitím čisticích zón na vstupu do objektu či místnosti.

Jako čisticí zóny se osvědčily speciální koberce vyvíjené právě pro čisticí zóny, ale v běžném provozu domácnosti či kanceláře odvede dobrou práci i obyčejný běhoun položený u všech vstupů do místnosti.

Samozřejmě že čisticí zóny je potřeba pravidelně čistit od zanesených nečistot, v opačném případě po zanesení přestanou plnit svoji funkci – obvykle postačuje denní vysávání.


Naši podlaháři provádějí komplexní čištění koberců

Potřebujete kvalitně vyčištit Váš starší koberec ? Obraťte se na naše podlahářství kdekoli v České a Slovenské republice. Naši podlaháři Vám buďto sami vyčištění koberců provedou anebo Vám doporučí prověřenou odbornou firmu specializující se na čištění koberců.


Odbornou údržbu koberců v České a Slovenské republice nabízejí tato naše podlahářství

Naše podlahářství, která najdete ve všech větších městech České a Slovenské republiky, zaměstnávají zkušené podlaháře, kteří Vám rádi poradí a provedou odbornou údržbu koberců. Realizujeme zakázky na čištění koberců od jedné místnosti až po velká nákupní centra. Náš tým zkušených podlahářů je schopen pružně reagovat na termíny podlahářských prací a jejich rozsah podle požadavků zadavatelů a investorů.

Díky dobrému pokrytí Česka našimi podlaháři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně vyčištíme koberce bez ohledu na místo Vašeho bydliště nebo firmy.

 Cenová nabídka čištění koberců rychle a pohodlně …


Oblast*: ------------->
Vyberte kraj
------------->
*:
*:
*:
*:
*:
*: